Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Sednica lokalnog parlamenta: Nejasna namena opštinskog kredita

Sednica lokalnog parlamenta: Nejasna namena opštinskog kreditatrg_fontane

Verovatno je nesnosna vrućina razlog što je na sednici lokalnog parlamenta u utorak bilo prisutno samo 24 od ukupno 36 odbornika.

Skloni smo da poverujemo da izostanak ne govori o njihovom odnosu prema građanima koji su ih birali. „Nedostajali“ su odbornici Srpske sloge (osim jednog), odborničku grupu Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara predstavljalo je samo dvoje odbornika, a nisu bili prisutni ni svi lokalni poslanici odborničke grupe Za evropsku opštinu Bečej.
Bečejski poslanici inače mesečno zarađuju 7.500 dinara, a od poslednjih izbora (maj 2008. godine) održano je 26 sednica Skupštine opštine, u proseku, mesečno jedna sednica, pa se lako dolazi do podatka da odbornik za 2-3 sata sedenja u klimatizovanoj sali Skupštine opštine jednom mesečno, dobije 7.500 dinara. Aktuelna satnica u Bečeju – doduše za fizičke poslove – je oko 100-120 dinara.

Prihodi i rashodi

Nakon šturog objašnjenja načelnice Odeljenja za finansije Angeline Horvat i nekoliko pitanja odbornika Srpske sloge o trošenju novca iz budžeta, o nejasno iskazanim stavkama, o tome da lokalna vlast ne vodi računa o privredi Bečeja (obećana pomoć Fadipu) i o nezaposlenosti građana, usvojen je izveštaj o izvršenju odluke o budžetu opštine za prošlu godinu (trošenje budžeta), a potom, bez ijedne reči rasprave, i završni račun opštine za 2009. godinu.
Primanja i preneta sredstva budžeta opštine za 2009. godinu iznose 587 miliona dinara, a rashodi i izdaci su bili 560,3 miliona dinara. Razlika primanja i prihoda i prenetih sredstava je 26,7 miliona dinara, a taj iznos se nalazio na računu opštine krajem prošle godine, rekla je Horvat. Ona je saopštila i da je prošle godine opština dobila donaciju iz inostranstva u iznosu od oko 520.000 dinara, pa 173.000 dinara, a od pokrajine oko 688.000 dinara i 604.000 dinara.
U izveštaju o izvršenju odluke o budžetu opštine pored primanja i troškova posebno su navedene usluge po ugovoru o delu i specijalizovane usluge, ali i troškovi reprezentacije, primanja radnih tela lokalne samouprave, troškovi putovanja u inostranstvo i donacije od fizičkih i pravnih lica itd.
Bečejski odbornici usvojili su i odluku o sprovođenju sporazuma o međuopštinskoj saradnji na realizaciji projekta „Formiranje i obuka međuopštinskog radnog tima za kontrolu i smanjenje gubitaka vode u Južnobačkom okrugu“.

„Spoj zvezda i planeta nije bio povoljan“

Opština je nedavno uzela kredit u iznosu od 120 miliona dinara, ali je objašnjeno da će od toga moći da se potroši samo oko 85 miliona, jer ostalo su kamate i troškovi itd.
Dušan Radivojević, član Opštinskog veća zadužen za investicije, objasnio je odbornicima zašto je potrebno da se izmeni odluka o nameni kredita. Rekao je da je lokalni parlament ranije doneo odluku da se kredit koristi za kapitalna ulaganja namenjena za unapređenje funkcionisanja komunalne infrastrukture i geotermalne bušotine. „Međutim, pošto smo mi kao Skupština opštine u međuvremenu odlukom Fonda za kapitalna ulaganja od 28. maja dobili 40 miliona dinara za geotermalnu bušotinu, predlažem da se odluka o izmeni odluke o dugoročnom kreditnom zaduživanju opštine Bečej preinači, i da se tih 120 miliona koje su bruto iznos, iskoriste za izradu urbanističko-tehničkih projekata i realizaciju istih, jer mi moramo da uradimo 11 planova detaljne regulacije, a svaki košta oko 2 miliona dinara, i za projekte za izgradnju drugih infrastrukturnih objekata, za rekonstrukciju magistralnog toplovoda u ulici Miloša Crnjanskog u Bečeju, za unapređenje funkcionisanja javnih ustanova i komunalne infrastrukture na teritoriji opštine i za realizaciju IPA projekta za rekonstrukciju zgrade Narodne biblioteke u Bačkom Petrovom Selu. Reč je o iznosu od oko 70.000 evra, koje mi moramo prvo da finansiramo, ali će nam se kasnije ta sredstva vratiti“, rekao je Radivojević.
Opozicioni odbornici Aleksandar Dimitrijević i Robert Kiš (bivša stranka Kao jedna kuća, sada Vojvođanska partija) postavljali su pitanja o promeni namene kredita, o tome na koji projekat koliko novca će se potrošiti, a konstatovano je da uložen novac neće obezbediti ekonomski napredak opštine, a to bi trebalo da bude prioritet lokalne vlasti.
Predsednik opštine Peter Knezi pokušao je da odgovori na pitanja, a u vezi sa trošenjem 40 miliona dinara od Fonda za kapitalna ulaganja – novac je po rečima Radivojevića namenjen za geotermalnu bušotinu – rekao: „Mi smo se opredelili u Opštinskom veću da novac delimično koristimo za izradu projektne dokumentacije koja nam je neophodna baš iz tih razloga da bi na neki način i negde, kako u naseljenim mestima, tako i u samom gradu Bečeju, između ostalog omogućili i neka investiciona ulaganja. Mislim na industrijsku zonu i izradu infrastrukture do te zone, odnosno dalji nastavak izgradnje naših infrastrukturnih objekata, odnosno postrojenja“.
O tome koliko će se novca iz kredita potrošiti na projekte, Knezi je rekao da će se o tome više znati na sledećoj sednici lokalnog parlamenta, ali je naveo moguće namene novca bez tačnih iznosa.
Za sada se zna jedino da će 24 miliona dinara biti potrošeno za već pominjanu toplovodnu mrežu, a ostali projekti se
tek pripremaju. Po Knezijevom objašnjenju, „pored vrlo ozbiljnog iznosa koji je predviđen za izradu planova i projekata“, takođe „ozbiljan iznos“ (šta god to značilo) biće plaćen i preduzeću Gas koje je prošle godine uvelo gas u objekte lokalne samouprave u Radičeviću i Bačkom Petrovom Selu. Pored toga, verovatno će biti plaćena i popravka objekata dečjeg vrtića, ali Knezi ni u tom slučaju nije rekao koliko novca je potrebno, osim da za popravku krova jaslica treba oko 2 miliona dinara… Predsednik opštine je pominjao i „neke sitnije investicije, ali svakako u infrastrukturu“.
Knezi je govorio i o tome zašto opština ne može da pomaže privredu i u tom kontekstu je pominjao „spoj zvezda i planeta“, mada bi opštinska vlast ipak trebala da se bavi „ovozemaljskim“ stvarima…
„Mi možemo samo stvoriti uslove da privreda radi, tamo gde je tome mesto, a to je industrijska zona. Nisam hteo da reagujem na komentar da smo obećali pomoć privredi. Mi smo obećali pomoć privredi, ali to nisu bila naša sredstva, to su bila pokrajinska sredstva u slučaju Fadipa, ali nije uspelo. Ja neću ulaziti namerno u to zašto to nije uspelo, jer mislim da bi daleko otišli. Jednostavno mogu reći toliko da su sredstva u datom momentu jednom bila obezbeđena, međutim, verovatno, ja ću reći da spoj zvezda i planeta nije bio povoljan u tom momentu za naš Fadip i nisu uspeli da koriste ta sredstva. Znam da taj odgovor ne zadovoljava, ali sad ne želim namerno da detaljnije analiziramo to“, rekao je Peter Knezi, predsednik opštine Bečej.
Čak i nakon ovako konfuznih objašnjenja odbornička većina je usvojila odluku o izmeni prethodne odluke o korišćenju opštinskog kredita.

Opasna poruka

Lokalni parlament usvojio je i program rada Turističke organizacije Bečej, kao i izveštaje o radu Toplane i Vodokanala u prošloj godini. U vezi sa radom Toplane postavljeno je pitanje kako ovo javno preduzeće planira da naplati svoja ogromna potraživanja.
Konstatovano je i da je predsednik Saveta za omladinu opštine Mladen Živkov podneo ostavku, a na upražnjeno mesto izabran je Miloš Konjević. U vezi sa tim je odbornik Aleksandar Dimitrijević rekao da se mladima šalje opasna poruka time da će predsednik omladine Demokratske stranke biti novi predsednik Saveta za omladinu opštine.
Na kraju sednice odbornici su postavljali pitanja o rezultatima rada tima za ublažavanje posledica krize, o tome da li lokalna samouprava radi nešto u cilju popravljanja privredne situacije u Bečeju, o promeni namene poljoprivrednog u građevinsko zemljište itd.

Kristina Demeter Filipčev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *