U opštini Bečej život sve češće protiče – bez vode. Građani se žale na slab pritisak, a na višim spratovima zgrada vode često i nema. Situacija se dodatno pogoršala u poslednje vreme, dok iz nadležnog javnog preduzeća stižu objašnjenja – ali ne i rešenja.
Skoro svaki drugi dan se ošteti neka cev…
Direktor JP Vodokanal Jovan Ječanski kao glavni uzrok problema navodi česta oštećenja vodovodnih cevi tokom radova na kanalizacionoj mreži.
Kaže da izvođač radova gotovo svakog drugog dana ošteti cev, a potom Vodokanal mora da interveniše i vrati vodu u sistem, što izaziva pad pritiska u mreži.
On je prošle nedelje najavio da bi stanje moglo da se stabilizuje nakon revitalizacije bunara – ali ni to, tvrdi, neće biti dovoljno ukoliko se oštećenja na mreži nastave.

Revitalizacija – kada vode više nema
Dok u pojedinim delovima grada voda iz slavina jedva kaplje, revitalizacija bunara tek treba da počne. Javna nabavka za revitalizaciju devet bunara raspisana je 17. juna, mesecima nakon što se ovaj posao inače obavlja – u prvom kvartalu godine, pre opterećenja mreže u letnjim mesecima.
Do 4. jula nije objavljena odluka o izboru izvođača radova, a procenjena vrednost javne nabavke je šest miliona dinara.
Bunari koji bi trebalo da budu obnovljeni stari su između 14 i 42 godine, a revitalizacijom se, prema planovima Vodokanala, očekuje „povratak izdašnosti“ za oko 38 litara u sekundi.
Zastareli resursi i kratkoročna rešenja

Revitalizacija bunara produžava njihov radni vek za dve do tri godine, a kapacitet povećava za nekoliko litara u sekundi. Ova procedura, inače, može da se ponovi najviše četiri puta tokom radnog veka, koji se procenjuje na 20-25 godina.
U sistemu Vodokanala i dalje su aktivni i bunari izgrađeni ranih 1980-ih. Planira se čak i revitalizacija bunara iz 1983. godine.
Apel građanima – savesna potrošnja za nesmetano snabdevanje
Dok građani na četrdesetak stepeni ne mogu da se okupaju i da operu veš, jer vode jedva da ima – iz Vodokanala poručuju da savesno koriste vodu, kako bi „imali nesmetano i stabilno“ vodosnabdevanje.
„Obzirom na učestale primedbe građana za nedostatak pijaće vode u Bečeju, apelujemo na racionalno korišćenje iste, koja se u poslednjem periodu, zbog povišenih temperatura koristi neracionalno u svrhe zalivanja bašte, zelenih površina, kao i punjenja bazena, koje aktivnosti su u suprotnosti sa opštinskom Odlukom o vodosnabdevanju za vreme prekomerne potrošnje i nestašica vode“, navodi se u saopštenju preduzeća na društvenim mrežama.
Dok se čeka revitalizacija bunara, Bečej se i dalje suočava sa suvim slavinama, starim bunarima i apelima da štedi ono čega ionako nema dovoljno.
K.D.F.