Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

U bečejskim trgovinama: Razne cene istih proizvoda

U bečejskim trgovinama: Razne cene istih proizvodatrg_fontane

Već smo okrunili i prvi mesec u novoj godini koja je, kao i prethodna, donela nove cene.

U januaru je poskupeo benzin. Dizel i evrodizel skuplji su za oko jedan dinar, a benzin za tri dinara po litru, dok je na privatnim benzinskim pumpama benzin poskupeo za oko dva i po dinara, a dizel do četiri dinara po litru.
Zbog izmene Zakona o akcizama od 1. januara minimalna akciza po paklici cigareta povećana je sa dosadašnjih 61 na 71 dinar i cigarete su, zavisno od proizvođača i vrste, od sredine januara skuplje od 5 do 10 dinara po kutiji.
Od početka januara poskupeli su i slatkiši, konzervirana hrana i prerađevine od voća i povrća, mleko i mlečni proizvodi pojedinih proizvođača, a od 1. februara trgovci najavljuju više cene mesnih prerađevina, smrznutog voća i povrća, alkoholnih pića, kućne hemije, kozmetike i sredstava za ličnu higijenu, što će biti dodatni veliki udar na džep potrošača. Trgovci poskupljenja pravdaju novim cenovnicima koje su dobili od dobavljača i proizvođača, a ovi drugi kao razloge za više cene navode povećanje troškova proizvodnje zbog skupljih sirovina i rast kursa dinara.
Sa druge strane, Vlada Srbije je 30. decembra 2011. donela uredbu kojom se ograničava najviša ukupna stopa marže u prometu osnovnih životnih namirnica na 10 odsto, i koja će važiti šest meseci od dana stupanja na snagu. Uredba se odnosi na pšenično brašno tip 400 i 500, jestivo suncokretovo ulje, termički obrađeno kravlje mleko, jogurt, beli kristalni šećer, svinjsko, goveđe i kokošje sveže meso i slatkovodnu ribu.
Cene osnovnih životnih namirnica ali drugih neophodnih proizvoda istraživao je novinar Bečejskog mozaika. Za neke proizvode vredi potrošiti malo više vremena u obilasku prodavnica jer ušteda u razlici cena za jedan artikal može da bude i do 200 dinara. U pitanju je prašak za veš Meriks (dečji sapun) od 3 kilograma koji je najjeftiniji u SOS prodavnici i staje 335 dinara, a za isti prašak u jednom velikom marketu treba izdvojiti čak 509,9 dinara, dok je u ostalim prodavnicama njegova cena od 349, 397, do 455,6 dinara.
Cena šećera (Sunoko) je takođe različita od prodavnice do prodavnice i kreće se od 79,9 dinara (u Univerexportu) do 96 dinara po kilogramu, dok za kilogram šećera iz Žablja u jednoj prodavnici treba izdvojiti 99,99 dinara. Najjeftinije brašno tip 500 (Čantavir) je 37,64 za kilogram (u Bečejprometu), međutim, brašno od ovog proizvođača nema u svim marketima, a cena ove vrste brašna od drugih proizvođača se kreće od 39,31 do 43,99 dinara. U istoj prodavnici je najjeftinije i jestivo ulje (Sunce), cena je 119,9 dinara, dok u drugim prodavnicama ono košta 124 i 128,94 dinara. Kravlje mleko u kesi sa 2,8% mlečne masti (Mlekobel) je najjeftinije u prodavnici Gomex, staje 51,99 dinara, dok se cena mleka u flaši (Dukat) kreće od 71,4 do 75,5 dinara. Znatne razlike u ceni su i prilikom kupovine pirinča, doduše nisu u pitanju isti proizvođači, pa tako za kilogram pirinča (C proizvod) u prodavnici Bečejpromet treba platiti 79,91 dinara, a u jednoj drugoj 107,81 dinar, dok kilogram pirinča (ABC) u supermarketu košta 184,9 dinara.
Recimo, litarsko pakovanje deterdženta za pranje posuđa (Mer) se može kupiti po ceni od 119,27 dinara ali i po 136,9 dinara u zavisnosti od prodavnice, tako je i sa dečjim sapunom (Meriks), možete ga kupiti za 45,76 dinara ali i za 49,9 i 59,9 dinara.
U svakom slučaju, obilazak prodavnica može uštedeti relativno mnogo para, a u ovim kriznim vremenima to nije zanemarljivo.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *