Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

ZA REGISTROVANA POLJOPRIVREDNA GAZDINSTVA: Dizel na svim pumpama

ZA REGISTROVANA POLJOPRIVREDNA GAZDINSTVA: Dizel na svim pumpamatrg_fontane

Iz Ministarstva poljoprivrede prošlog petka saopšteno je da će registrovani poljoprivrednici moći da kupe subvencionisano dizel gorivo na svim pumpama na teritoriji Srbije, kada i gde im odgovara, za razliku od prethodnih godina kada su to mogli

učiniti samo na određenim benzinskim pumpama i u određenom periodu. Uslovi pod kojima će poljoprivrednici moći da ostvaruju ovo pravo biće regulisani Pravilnikom o uslovima, načinu i obrascu zahteva za ostvarivanje prava na regres za gorivo koji će, kako je najavljeno, stupiti na snagu nakon završene obnove registracije poljoprivrednih gazdinstava, a rok za registraciju je bio 31. mart ali, pomenuti Pravilnik još nije donet. Kako piše u otvorenom pismu Naftne industrije Srbije objavljenom u listu Danas od srede NIS će početi prodaju dizel goriva (gasno ulje 0.1) na svojim benzinskim stanicama odmah posle usvajanja svih neophodnih propisa. Međutim, prema saopštenju ministarstva poljoprivrede, poljoprivrednici će moći da ostvare pravo na subvencionisano gorivo jer će biti priznati računi izdati od 1. januara do novembra 2014. godine.
Svako registrovano gazdinstvo će dobiti 3.000 dinara po hektaru za kupovinu dizel goriva i 3.000 dinara za kupovinu mineralnog đubriva, a za to će poljoprivrednici morati da prikažu fiskalne račune izdate od 1. januara 2014. godine do kasne jeseni.
Registracija, odnosno obnova registracije poljoprivrednog gazdinstva je osnov za dobijanje pomoći države iz agrarnog budžeta, a iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju da će od naredne godine uslov za dobijanje subvencija biti i hemijska analiza poljoprivrednog zemljišta. Ovakva analiza će ratarima omogućiti da saznaju sastav svog poljoprivrednog zemljišta, prema čemu će naručivati i koristiti potrebnu količinu đubriva, a na taj način će, smatraju stručnjaci, poboljšati i uvećati prinose.
Međutim, mali je broj poljoprivrednih proizvođača koji na svojim gazdinstvima urade ovakve analize. Stručnjaci Laboratorije za zemljište i agroekologiju novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo napominju da su pokrajinske vlasti do 2012. godine finansirale analizu zemljišta za poljoprivrednike iz Vojvodine i da je u tom periodu rađena analiza oko 20.000 uzoraka godišnje, a sada, kada poljoprivrednici to sami rade, analizira se tek oko 3.000 uzoraka.
Poljoprivredni proizvođači u opštini Bečej su imali mogućnost da tokom 2013. godine besplatno urade hemijsku analizu zemlje, a za to je iz opštinskog budžeta (od zakupnine državnog poljoprivrednog zemljišta) obezbeđeno 6-7 miliona dinara i bilo je obuhvaćeno 4.000 hektara.

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *