Bečejski parlament usvojio je krajem decembra budžet opštine za 2023. „težak“ 1,7 milijardi dinara. Sastavni deo budžeta je i Kadrovski plan radnih mesta u organima i službama opštine Bečej.
Planirano je da budžetski deficit 2023. godine bude 44,9 miliona dinara, a potreban novac za finansiranje deficita i otplatu glavnice za opštinske kredite u iznosu od 50 miliona dinara planira se obezbediti iz prenetih neutrošenih sredstava u iznosu od 95 miliona dinara.
Javne rasprave o opštinskom budžetu u pravom smislu reči ove godine nije bilo, jer je na opštinskom sajtu tek na dan rasprave, 21. decembra, objavljen nacrt budžeta, a i poziv građanima da učestvuju na raspravi, tako da su javnoj raspravi prisustvovali samo predstavnici opštine i pojedini novinari. Pisanih primedaba na nacrt budžeta takođe nije bilo zbog navedenih razloga – inače, ko je želeo da pronađe nacrt budžeta na zvaničnom sajtu opštine Bečej, trebalo je prilično da se namuči da do tog dokumenta i dođe.
Podsetimo da je lokalna samouprava zajedno sa Kancelarijom za mlade i Bečejskim udruženjem mladih pre izrade nacrta budžeta u mesnim zajednicama opštine organizovala akciju „Budžet po meri građana – I ti se pitaš“, kada su građani imali priliku da kažu šta bi opština trebalo da finansira i/ili izgradi u njihovim mesnim zajednicama.
Neki od građanskih prioriteta su uvršteni u nacrt budžeta za 2023. godinu, kao što su, recimo, rekonstrukcija puta kod Gerontološkog centra u naselju „Sever Đurkić“ (3 miliona dinara), održavanje trotoara (Komunalac bi za te namene trebalo da dobije oko 3,4 miliona dinara), za dečja igrališta je 2023. planiran iznos od 3,9 miliona i taj novac bi trebalo da bude opredeljen za izgradnju jednog novog i za održavanje starih igrališta, za Komunalac je predviđeno i 17 miliona dinara za asfaltiranje ulica i nasipanje tucanikom.
Inače, po nacrtu budžeta opštine Bečej za 2023. godinu, za održavanje i upravljanje javnim osvetljenjem opredeljeno je 20,2 miliona dinara, za održavanje javnih zelenih površina 74,3 miliona, za održavanje čistoće na površinama javne namene 10,8 miliona, a za zoohigijenu 33,4 miliona dinara.
Proizvodnja i distribucija toplotne energije koštaće 22,5 miliona dinara, za upravljanje i održavanje vodovodne infrastrukture planirana je potrošnja 16,9 miliona dinara, a za izgradnju dva bunara opredeljeno je 27,4 miliona dinara.
Na promociju turističke ponude trebalo bi da bude potrošeno 14,8 miliona dinara, a za manifestaciju „Bečej noću“ predviđeno je 6 miliona.
Na „podršku za sprovođenje poljoprivredne politike u lokalnoj zajednici“ trebalo bi da bude potrošeno 41,5 miliona dinara, a na projekat opremanja transfer stanice u Bečeju 13 miliona dinara.
Upravljanje i održavanje saobraćajne infrastrukture 2023. godine trebalo bi da košta 35,8 miliona dinara, za javni gradski i prigradski prevoz putnika predviđeno je 6 miliona dinara, za izgradnju biciklističke staze u Bačkom Gradištu obezbeđeno je 300.000 dinara, dok je za izgradnju parkinga kod nove autobuske stanice iz opštinskog budžeta predviđeno 5 miliona dinara.
Na predškolsko vaspitanje trebalo bi da bude potrošeno 179,5 miliona, na funkcionisanje osnovnih škola 166,2 miliona, a za srednje škole je predviđeno 50 miliona dinara. Za socijalnu i dečju zaštitu predviđeno je ukupno 129,9 miliona dinara – od toga za jednokratne i druge vrste pomoći 31,4 miliona, za obavljanje delatnosti ustanova socijalne zaštite 38,7 miliona, za podršku deci i porodicama sa decom 9,2 miliona, za lične pratioce dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i koordinatore 28 miliona, a za pomoć u kući 15 miliona dinara.
Za funkcionisanje ustanova primarne zdravstvene zaštite predviđeno je 30,7 miliona dinara, na funkcionisanje lokalnih ustanova kulture biće potrošeno 68,6 miliona dinara, a na jačanje kulturne produkcije i umetničkog stvaralaštva 34 miliona, dok je za informisanje predviđeno 9 miliona dinara (konkurs za medijske projekte).
Lokalnim sportskim organizacijama, udruženjima i savezima obezbeđuje se 19 miliona dinara, u funkcionisanje lokalnih sportskih ustanova biće uloženo 86,8 miliona, u omladinsku politiku 7,2 miliona, a u infrastrukturno opremanje sportskog kompleksa 24,2 miliona dinara.
Na funkcionisanje lokalne samouprave i gradskih opština, kako se navodi u nacrtu budžeta, biće potrošeno 354,7 miliona dinara, a na funkcionisanje mesnih zajednica 43,7 miliona.
Servisiranje javnog duga će opštinu koštati 53 miliona dinara, a za funkcionisanje nacionalnih saveta nacionalnih manjina predviđen je jedan milion dinara.
Tekuća budžetska rezerva biće 10 miliona, a stalna budžetska rezerva dva miliona dinara, dok je za upravljanje vanrednim situacijama predviđeno 3,9 miliona dinara.
Funkcionisanje Skupštine opštine Bečej, po planovima, košta 24,1 milion, a funkcionisanje izvršnih organa 32,2 miliona dinara.
Za energetsku sanaciju stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova obezbeđeno je 10 miliona dinara (ove godine 5 miliona dinara).
K.D.F