Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Proširenje ugovora o jpp: Zašto je Bečej i dalje u korovu?

Zašto je Bečej i dalje u korovu?Preglednost u saobraćaju

Građani opštine Bečej učestalo se žale na održavanje javnih zelenih površina na teritoriji opštine Bečej, to jest na nepokošenu travu na raskrsnicama, na obali reke Tise i na drugim javnim površinama, u Bačkom Petrovom Selu…

Visoka trava na pojedinim mestima ugrožava i bezbednost učesnika u saobraćaju.

Odgovarajući na pitanje o tome šta se dešava sa košenjem javnih zelenih površina u opštini, predsednik opštine Vuk Radojević je rekao:

– U prethodnom periodu realizovan je projekat javno-privatnog partnerstva pre svega iz razloga zato što Komunalac u skladu sa kadrovskim i tehničko-tehnološkim resursima nije u mogućnosti da održava zelene površine na teritoriji opštine Bečej. Moramo biti svesni te činjenice. Iz tog razloga se pristupilo ovom modelu koji je kroz elaborat dokazan kao ekonomski opravdan za opštinu Bečej. Što se dalje saradnje tiče sa privatnim partnerom, to je na Javnom preduzeću Komunalac koje izdaje naloge koje površine se kose u kom periodu, a sve u odnosu na odobreni elaborat i model javno-privatnog partnerstva. Ja i ovim putem i vas i sve građane pozivam ukoliko imaju određene sugestije po pitanju održavanja zelenih površina da se obrate Komunalcu i jedino su oni relevantna adresa koja može da da relevantan odgovor. Ukoliko ima nekih primedbi, obratite se Komunalcu i oni u odnosu na to treba da reaguju.

Predsednik opštine Bečej Vuk Radojević

Zar ne treba Komunalac sam da reaguje, jer zašto bi građani radili tuđ posao?

– Zato što nisu sve zelene površine predviđene za održavanje. Vi ste toga svesni. Nije to nikada ni bilo. Nikada nije bilo slučaj da se sve zelene površine održavaju, i održavaju se određenom dinamikom, intenzitetom za koju proceni nadležni organ u okviru Komunalca. Ukoliko postoji neka vanredna potreba, neka primedba građana, oni se obrate Komunalcu i oni po tome reaguju.

Komunalac je konstatovao da je privatni partner opštine pokosio za ovu godinu predviđene količine, to je 3,5 miliona kvadratnih metara što se ravnog terena tiče i da bi opština trebalo da modifikuje ugovor sa privatnim partnerom, dakle, da kose i dalje, jer su do juna meseca ili početka jula, ako se ne varam, pokošene te količine. Modifikovanje ugovora je, čini mi se, već u nadležnosti opštine. Da li je do toga došlo, da li će doći ili više neće biti košeno, jer je predviđena količina potrošena?

– Ako se ne varam, skoro su i bile košene neke površine.

Jesu, ali obala reke Tise ne (do 12. septembra deo obale Tise je pokošen, deo ne), raskrsnica na Srbobranskom putu je ponovo nepregledna, a ima i drugih mesta gde je bezbednost učesnika u saobraćaju ugrožena.

– Imaćemo sigurno razgovore na tu temu. Ja sam već obavio jedan sastanak u Komisiji za javno-privatno partnerstvo na tu temu, da vidimo koje su mogućnosti proširenja ugovora, jer na osnovu potreba se prilagođavaju i površine koje se održavaju. Ukoliko su povećane potrebe, mi ćemo u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima pristupiti modifikaciji ugovora o javno-privatnom partnerstvu kako bi svi građani bili zadovoljni. Nama je to jedina namera i ja ću insistirati na tome u narednom periodu, ako treba i više sredstava finansijskih da izdvojimo za ove namene. Insistiraću na tome da u što boljoj meri pokosimo sve zelene površine – rekao je Vuk Radojević.

Podsetimo da je posao održavanja javnih zelenih površina opština Bečej ove godine u sklopu javno-privatnog partnerstva na pet godina dodelila grupi ponuđača „Ciklonizacija“ a.d. Novi Sad, „Rasadnik green in“ d.o.o. Rumenka, „Mašinac resusi“ d.o.o. Novi Sad i „Agro work HR“ d.o.o. Novi Sad za 99,54 miliona dinara (119,4 miliona sa PDV-om).

Spomen obeležje i Šlajz na Tisi

Poslednje košenje javnih zelenih površina na teritoriji opštine Bečej je, po raspoloživim informacijama redakcije, započeto 8. avgusta. Tada je iz lokalne samouprave saopšteno da će biti pokošena trava u parku kod „Malog lovca“, plaža na Tisi, šetalište na Tisi, Vidikovac, ulica Uroša Predića, kružni tok sa ulazom iz Bačkog Gradišta, Bačko Gradište (ulica Glavna, centar, dva dečja igrališta, park kod fudbalskog terena), park kod dečjeg dispanzera, Zelena ulica, Glavna ulica, „Sever Đurkić“ naselje, naselje Mali rit, Novosadska ulica i Topolski put – ukupna predviđena površina bila je 434.458 m2 .

Cena košenja po kvadratnom metru je 5,2 dinara bez PDV-a, a to je ukupno 2.259.181,6 dinara bez PDV-a.

Redakcija Bečejskog mozaika 8. septembra uputila je pitanja savetniku predsednika opštine za odnose s javnošću i o tome kada će privatni partner opštine za održavanje javnih zelenih površina da pokosi travu na teritoriji opštine, jer visoka trava na pojedinim raskrsnicama ugrožava bezbednost učesnika u saobraćaju, te kada će biti pokošena trava na obali Tise, ali odgovore do trenutka pisanja ovog teksta nije dobila.

Pitanja su upućena i nadležnima u Komunalcu, ali odgovori takođe nisu dobijeni.

Održavanje javnih zelenih površina treba da se obavlja u Bečeju i naseljenim mestima Bačko Petrovo Selo, Bačko Gradište, Radičević, Mileševo i Poljanica.

Privatni partner opštine trebalo bi da kosi travnjak na ravnim terenima (3,5 miliona m2, 8 puta godišnje), da obavlja košenje na korovskim i neuređenim površinama (190.000 m2, 8 puta godišnje) i da uništava zeljastu vegetaciju na nepristupačnim terenima (3.000 m2, dva puta godišnje).

K.D.F. (Tekst je objavljen 15. septembra u 880. broju Bečejskog mozaika)

Projekat „Odluke u ime građana 2023“ sufinansiran je iz budžeta opštine Bečej. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *