Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

ANEM, UNS, NUNS i LP: Neregularnost i netransparentnost procesa projektnog sufinansiranja

Neregularnost i netransparentnost procesa projektnog sufinansiranja(Ilustracije: B.M/AI)

Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Udruženje novinara Srbije (UNS), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) i Lokal pres početkom jula ukazali su na to da se ocenjivanje medijskih projekata i raspodele sredstava u okviru procesa projektnog sufinansiranja nastavilo i u junu mesecu uz brojna sporna rešenja, neregularnosti i netransparentnost procesa.

Iako postoji obaveza javnog uvida, pojedine lokalne samouprave, nisu objavile rešenja o dodeli sredstava medijskim projektima u formi dokumenata već u formi vesti ili zapisnika.

Konkurs u Prokuplju predstavlja drastičan primer koncentracije dodeljenih sredstava jednom mediju. Naime, čak 95% ukupnog budžeta, odnosno 6,4 miliona dinara, dodeljeno je lokalnoj televiziji Most Net, dok je preostalih 400.000 ravnomerno raspodeljeno na četiri aplikanta – po 100.000 dinara.

Trend sniženja opredeljenih iznosa za projektno sufinansiranje od strane lokalnih samouprava primetan je i u opštini Golubac koja je ove godine izdvojila samo 100.000 dinara, što je najmanje u Srbiji, dok je maksimalan iznos po projektu u ovoj opštini bio 50.000 dinara.

Na problem s malim iznosima ukazao je portal GMinfo koji i ove godine odbio da prihvati 100.000 dinara koje mu je dodelila opština Gornji Milanovac na konkursu za sufinansiranje medijskih projekata. Redakcija GMinfo je istakla da taj iznos nije dovoljan za kvalitetnu realizaciju projekta čija je vrednost preko milion dinara, navodeći da je odluka komisije politički motivisana i u interesu medija bliskih vlasti.

Novinarska i medijska udruženja skreću pažnju i na prečesto imenovanje istih članova u brojne komisije kao i na veliku zastupljenost pojedinih samostalnih stručnjaka među kojima prednjače Branislav Sančanin i Branimir Grulović.

Bečejska raspodela

Opštinsko veće opštine Bečej objavilo je 18. juna (poslednjeg dana roka) rezultate konkursa za sufinansiranje medijskih sadržaja. Raspodeljeno je svega milion dinara – oko deset odsto od ukupno 9,36 miliona planiranih za informisanje u budžetu za 2025. godinu. Ostatak novca, kao i prošle godine, biće dodeljen netransparentno.

Nezvanične informacije kazuju da je raspodeljeno/rezervisano najmanje 5 miliona dinara od više od 9 miliona dinara „ostatka“, a o raspodeli ostatka „ostatka“ u toku su razgovori i pregovori sa pojedinim lokalnim medijima. Kao i prošle godine, za dodelu novca mimo konkursa poptpisuju se ugovori sa osnivačima medija o izradi priloga, promotivnog materijala itd.

Što se konkursa tiče, komisija u sastavu Branislav Sančanin (samostalni predlog), Milijana Kočić (Društvo novinara Vojvodine) i Miloš Lazić (Comnet) predložila je da najviše novca na konkursu, 350.000 dinara, dobije je Bečejsko udruženje mladih za projekat „Finansijska otvorenost – Jačanje odgovornosti u upravljanju javnim sredstvima“ koji će biti realizovan na portalu Moj Bečej. Najmanje – svega 50.000 dinara – namenjeno je Bečejskom mozaiku (Mozaik d.o.o) za projekat „Odluke u ime građana: Akvapark u Bečeju“.

Bečejskim danima (Medium d.o.o.) raspodeljeno je 250.000 dinara za projekat „Kapaciteti zdravstvene zaštite u opštini Bečej“, Webinfu (Info-NB) 200.000 dinara za projekat „Sportski almanah Bečeja: Sezona 2 – Kik-boks klub Bečej“, mediju Óbecse és vidéke (Društvo intelektualaca Braća Tan) 150.000 dinara za izdavanje istoimenog mesečnika – konkurs je inače raspisan za realizaciju medijskih projekata, ne za finansiranje izdavanja novina.

Komisija nijednom rečenicom nije objasnila na osnovu čega su projektne vrednosti pojedinih medija procenjene, obrazloženja su identična za sve „dobitnike“, a koncipirana su tako da budu pravno neupotrebljiva.

Bečejski mozaik je odbio odobreni iznos od 50.000 dinara. Predlog glavnog i odgovornog urednika Vladana Filipčeva je da se taj novac preusmeri na popravku bar jednog od „pametnih“ pešačkih prelaza, koji su postavljeni pre dva meseca za više od 340.000 evra, a već se kvare, odnosno ne rade.

Ovakav ishod konkursa bio je očekivan, s obzirom na to da je redakcija tokom 2024. godine bila izložena političkim pritiscima, pretnjama i diskriminaciji.

K.D.F.

Drastičan primer koncentracije uočljiv je i u rezultatima konkursa Ministarstva informisanja i telekomunikacija za sufinansiranje medijskih sadržaja na jezicima nacionalnih manjina. Najveći deo novčanih sredstava od ukupno 60 miliona dinara dodeljen medijima povezanim sa Radoicom Milosavljevićem i Slavkom Stijakovićem, iako ti mediji uglavnom izveštavaju na srpskom jeziku. Prema navodima Cenzolovke, mediji u vlasništvu Stijakovića dobili su 10,6 miliona dinara, dok su mediji u vlasništvu Milosavljevića podržani sa oko 10 miliona. Pomenuti projekti su najčešće tematski površni, bave se folklorom i običajima, bez ozbiljnijeg praćenja problema manjinskih zajednica.

ANEM, UNS, NUNS i Lokal Pres ocenjuju da se ove godine nastavio negativan trend u procesu projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja u Srbiji i da je na brojnim konkursima čitav proces obesmišljen bodovnom politikom i kriterijumima, načinom biranja članova komisija, izborom projekata za dodelu sredstava i visinom novčanih iznosa.

Medijske asocijacije i novinarska udruženja ponovo apeluju na Ministarstvo informisanja i telekomunikacija da u što većoj meri nadzire regularnost projektnog sufinansiranja medija i hitno preduzme mere kako bi se onemogućili netransparentni i neregularni procesi koji karakterišu brojne ovogodišnje konkurse.

Priredio: B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *