A Magyarország-Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007 és 2013 között valósul meg IPA, azaz „előcsatlakozási támogatási eszköz” programként. Hosszú távú átfogó célja, hogy elősegítse egy fenntartható és biztonságos környezettel rendelkező, harmonikus és együttműködő régió létrehozását, amelyben a határ menti területek és ott élő közösségek közösen ápolják a kulturális és természeti örökséget, erősödnek az üzleti, oktatási, kutatási és kulturális együttműködések, és növekszik a foglalkoztatottság. A program támogatására jogosult területei Magyarországon Bács-Kiskun és Csongrád megyék, Szerbiában pedig Vajdaság teljes területe.
Községünkben az első IPA kiírásnál a Népkönyvtár pályázott sikerrel a péterrévei könyvtár épületének felújítására, míg a második kiírásnál a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör pályázatát bírálták el pozitívan. „Az első kiíráskor is pályáztunk, de sajnos akkor nem jártunk sikerrel, másodszorra azonban sikerült. A Magyarország-Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében kiírt pályázaton, amely a Jó szomszédok a közös jövőért címet viseli, a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör és a Csongrádi Városkép Nonprofit Kft. közösen pályázva nyert támogatást. Két magyarországi és két szerbiai programot tudtunk ennek a projektumnak a keretein belül megvalósítani. Természetesen ennek az volt az alapja, hogy mi már sok éve baráti viszonyt ápolunk a két város és a két intézmény között, valamint a két város vezetése is jó kapcsolatot ápol”, mondta Nagy Klára, a Petőfi Sándor kultúrkör alelnöke, a projektum menedzsere.
Az Isten hozott a kultúrák sokszínű világába elnevezésű programot 2011. július 1-je és 2012. február 28-a között valósították meg, célja pedig a határon átnyúló kulturális kapcsolatok erősítése volt, melyet a két testvérváros, Csongrád és Becse szoros együttműködésben valósít meg. „A megvalósítás során négy közös rendezvényt tartottunk. Július folyamán Csongrádon volt az Isten hozott kedves vendég elnevezésű rendezvény, ahol óbecsei kézművesek munkáit mutattuk be. Augusztusban szintén Csongrád volt a házigazdája a Borfesztivál és Kenyérünnepnek, amelyet 14. alkalommal szerveztek meg. Itt a Đido néptáncegyüttes lépett fel a kultúrkör partnerszervezeteként. A harmadik állomás a Szent István-napi rendezvényünk volt, amikor a Csongrádi Ifjúsági Fúvószenekart láttuk vendégül. Csongrád és Becse közös pályázatának utolsó állomása a novemberi Ricsaj Népművészeti Fesztivál volt, amely művelődésre és időtöltésre adott lehetőséget, célja pedig a magyar népművészet bemutatása, ismertetése, valamint a hagyományok őrzése és a népművészeti hagyományok éltetése volt”.
A projektum 100 000 euró értékű volt – a becsei rész 42 000 eurót tett ki. A két rendezvény mellett a Petőfi kultúrkör hangosítását is ebből a pénzből újították fel. „A legnehezebb az volt, hogy az IPA projektumok utófinanszírozottak, ami azt jelenti, hogy a projektum végén, az elszámolás után kapjuk vissza az elköltött eszközök nyolcvanöt százalékát, mivel a tizenöt százalék önrésznek tekinthető. A Petőfi kultúrkör non-profit, civil szervezet, és a 42 000 eurót nehéz volt előteremteni, de segítségünkre sietett az önkormányzat és a Népkönyvtár, hiszen a Népkönyvtár már visszakapta az önkormányzat által biztosított eszközök egy részét, amit most mi kaptunk el. Természetesen a kapott 2,4 millió dinárt nekünk majd vissza kell adnunk az önkormányzatnak, amikor megkapjuk az EU-tól”, ismertette Nagy Klára, aki arra is kitért, hogy a napokban írták ki a harmadik IPA felhívást és reményét fejezte ki, hogy, ha a csongrádiak is úgy akarják, a kultúrkör ismét jelentkezik a felhívásra.
B.M.