AZ ÓBECSEI GIMNÁZIUMBAN idén 11. alkalommal tartották meg az Édes anyanyelvünk nyelvhasználati verseny vajdasági döntőjét, amire ezúttal is az Anyanyelvápolók Szövetségének óbecsei ifjúsági tagozata és Óbecse község szervezésében került sor.
A versenykiírás szabályai szerint a versenyen a vajdasági középiskolák első, második és harmadik osztályos magyar tagozataiból jelentkezhettek a diákok, iskolánként legfeljebb négyen. A 15 megjelent versenyző Zentáról, Nagybecskerekről és Óbecséről érkezett, a szabadkai diákok végül sajnos nem tudtak részt venni a megmérettetésen.
A verseny előtt Miodrag Basarić, a gimnázium igazgatója üdvözölte a Magyarországról érkezett zsűritagokat, valamint a megjelent diákokat és tanárokat, és beszédében kihangsúlyozta: a versenyzők részvételükkel a legszebb módon ápolják anyanyelvüket, és juttatják kifejezésre nemzeti hovatartozásukat, valamint saját személyiségüket is.
A feladatok két részből – írásbeliből és szóbeliből – álltak. A versenyzők munkáját Györgyi Béláné, a sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Gimnázium, Szakközépiskola, Kollégium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény igazgatónője, Kovács Józsefné Ágnes, a szegedi Radnóti Miklós Gimnázium tanára, dr. Kováts Dániel főiskolai tanár és Kerekes Barnabás, a budapesti Baár-Madas Gimnázium tanára értékelte. A nyelvtani, nyelvhelyességi, helyesírási, stilisztikai és szövegjelölési feladatokat tartalmazó írásbeli rész értékelése során Kovács Józsefné Ágnes kiemelte, hogy a nyelvi kulturáltságot kifejező feladatok értékelésének többéves tapasztalata szerint hiányosak a diákok szótani és mondattani ismeretei, és nincsenek tisztában a magyar nyelvben használatos közmondások, szólások és állandósult szókapcsolatok közti különbségekkel sem.
A diákok vallomása szerint a szóbeli rész, amely szövegalkotásból, beszédműszerkesztésből és a szöveg előadásából áll, az írásbeli feladatoknál sokkal nehezebb. Ezt dr. Kováts Dániel is megerősítette a szóbeli teljesítmények értékelésekor: „A mai verseny tapasztalata, hogy nehéz élőszóban fogalmazni, hiszen kevés a gyakorlási lehetőség erre. Éppen ezért kell gondosan mérlegelnie a versenyzőnek, hogy melyik témáról tud három percen át beszélni. A nyelvhasználati verseny elsődleges célja az élőnyelvi beszéd ösztönzése.”
A zsűri hat versenyzőt juttatott tovább az októberben megrendezendő sátoraljaújhelyi döntőre, amelyen Beretka Judit, Zubcsik Ágnes és Sterbik László, az Óbecsei Gimnázium tanulói (felkészítő tanár: Cseri Angéla), Gregus Ágnes és Szőnyi Szabolcs, az óbecsei Közgazdasági-kereskedelmi Iskola diákjai (felkészítő tanár: Rajsli Tünde), valamint Tóth Krisztián nagybecskereki gimnazista (felkészítő tanár: Kapusi Papp Kornélia) vesznek majd részt.
rR