Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

JP Direkcija za izgradnju Bečej: Započeta je sanacija deponije

JP Direkcija za izgradnju Bečej: Započeta je sanacija deponijetrg_fontane

Do kraja nedelje bi izvođači radova trebali da budu uvedeni u posao na gradskoj deponiji „Botra“ kako bi bila započeta njena sanacija i rekultivacija, rečeno je novinaru Bečejskog mozaika iz Direkcije za izgradnju. To se do srede, 24. juna, desilo, jer se tada na gradskom smetlištu već radilo.

Na osnovu javne nabavke u otvorenom postupku za radove na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije „Botra“, koja je sprovedena kroz dve partije, 22. januara ove godine zaključen je ugovor vredan 18.495.432 dinara bez PDV-a za partiju broj 1 (iskop i prevoz gline) sa ponuđačem „Uniprotekt“ d.o.o. iz Novog Sada, a za partiju broj 2 (radovi na sanaciji, zatvaranju i rekultivaciji deponije komunalnog otpada) zaključen je ugovor vredan 39.159.826,97 dinara bez PDV-a sa ponuđačem „Eko Maber inženjering“ d.o.o. iz Pančeva (koji nastupa sa „Bauwesen“ d.o.o. iz Beograda-Lazarevca i sa „Ivma“ d.o.o. iz Zrenjanina kao članovima grupe).
Tako je, nakon skoro deset godina iščekivanja, započeta sanacija gradske deponije.
Podsetimo da je tokom 2005. godine usvojen Lokalni ekološki akcioni plan (LEAP), nakon čega je trebalo da sledi rešavanje identifikovanih problema, između ostalih i sanacija i rekultivacija gradskog smetlišta „Botra“. U to vreme je u lokalnom parlamentu usvojena i deklaracija o tome da je Bečej ekološka opština.
Gradska deponija je u upotrebi više od trideset godina, ne zadovoljava nijedan ekološki standard i oko 80.000 tona smeća, koliko se nalazi na njoj, predstavlja rizik po stanovništvo Bečeja.
Deponija „Botra” nalazi se u južnom delu Bečeja. Godišnje se na nju odloži oko 56.000 kubnih metara komunalnog otpada, ali i smeća. Najbliži stambeni objekti su od deponije udaljeni oko 300 metara, kanal Dunav-Tisa-Dunav je na oko 800 metara, a reka Tisa na oko 1.200 metara.
Smetlište nije infrastrukturno adekvatno opremljeno, zaštita životne sredine nije obezbeđena.
Rekultivacija i sanacija gradskog smetlišta, izgradnja transfer stanice i priključenje Bečeja regionalnoj sanitarnoj deponiji predviđeno je Lokalnim planom upravljanja otpadom još 2006. godine. Te godine urađen je i projekat sanacije, zatvaranja i rekultivacije deponije, a 2011. godine Fond za zaštitu životne sredine republike (više ne postoji) odobrio je 23,5 miliona dinara, 55 odsto od prvobitne vrednosti projekta od 46,5 miliona dinara. Ostatak novca je trebala da obezbedi lokalna samouprava iz opštinskog budžeta. Do kraja 2014. godine bilo je neizvesno da li će i kada biti sanirana gradska deponija „Botra“. Sredinom februara 2015. godine, posao sanacije i rekultivacije gradskog smetlišta nije započet, odobren novac nije potrošen, mada je rok za to prvo bio kraj 2011, zatim je prolongiran do kraja 2012. godine, pa do kraja 2014. godine. Sa druge strane, u toku godina došlo je do promena i kad je reč o vrednosti posla sanacije i rekultivacije gradskog smetlišta. Naime, prvobitna vrednost projekta je bila 46 miliona dinara, zatim je u mandatu prethodne vlasti urađena revizija projekta početkom 2012. godine, po kojoj je cena sanacije deponije „skočila“ na 95 miliona dinara. Nakon promena u lokalnoj vlasti, aktuelna vlast je pristupila ponovnoj reviziji i sudeći po raspoloživim podacima, sanacija „Botre“ će da košta oko 60 miliona dinara (osim postojećih 23,5 miliona dinara, opština Bečej je krajem 2014. godine uzela kredit od oko 2 miliona evra, a nešto manje od 44 miliona dinara je predviđeno za sanaciju deponije).
Podsetimo i da je predsednik opštine Vuk Radojević početkom 2015. godine saopštio medijima da je smetlište na periferiji Kikinde, „koju je u skladu sa evropskim standardima izgradila kompanija A.S.A, nakon današnjeg sastanka znatno bliže osnovnoj projektovanoj funkciji – da se na njoj skladišti otpad iz ovog regiona“. Radojević je naveo da lokalna vlast čini konkretne korake što se sanacije deponije „Botra“ tiče: „Idemo u pravcu zatvaranja te deponije, što nas indirektno vodi ka alternativnom odlaganju komunalnog otpada iz opštine Bečej, a to je upravo regionalna deponija u Kikindi“.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *