Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Mesec romsko-ženskog aktivizma: Tribina o položaju Romkinja

Mesec romsko-ženskog aktivizma: Tribina o položaju Romkinjatrg_fontane

U toku „Meseca romsko-ženskog aktivizma“ – od 8. marta do 8. aprila – u novobečejskom Domu kulture je 17. marta održana tribina „Položaj Romkinja u društvu”. Moderator Danica Jovanović je govorila u ime Ženske romske mreže Srbije, a koordinator za romska pitanja Ivica Mišković je Romkinjama predstavio subvencije države koje su namenjene romskoj nacionalnoj zajednici.

Direktorka Centra za socijalni rad  Slavica Arsenov je predstavila programe podrške i pomoći Centra romskoj populaciji i socijalno ugroženim osobama. Ona je govorila i o zlostavljanju Romkinja i istakla da je jednako važno raditi sa ženama i decom koja su zlostavljana, a predstavila je i projekat rada sa nasilnicima.
Saša Dujin je trebao da govori u ime PAAD centra za sociokulturološke izuzetnosti, ali je on odustao od toga koncepta i ponudio svim romskim organizacijama opštine moralnu, ali i podršku u opremi, korišćenju resursa ove nevladine organizacije, partnerstvo u pisanju i realizaciji projekata, te podršku u kampanjama romskih organizacija. Dujin, koji je direktor novobečejskog radija, govorio je Romkinjama i o važnosti informisanja u rešavanju problema lokalne zajednice i pozvao predstavnice/ke romske zajednice da delegiraju jednu osobu koja bi radila na radiju prvo kao volonter sat vremena nedeljno, a potom kroz programe javnih radova Republike Srbije. Ovim bi romska populacija bila informisana na sopstvenom jeziku.
Mirjana Ivančević iz  zrenjaninskog Ženskog edukativnog centra je ukazala na važnost institucionalnog rešavanja problema. Iako je to, kako je rekla, dug i mukotrpan proces i ogroman posao koji traje već deset godina, „ne smemo sada odustati, jer smo na samom pragu da se institucionalno počnu rešavati problemi”, rekla je Ivančević, koja je govorila i o važnosti ženske solidarnosti bez obzira na boju kože, rasu, veru, nacionalnost. Ona je isticala odgovornost neromskog stanovništva prilikom rešavanja problema romske populacije.
Prisutnima su se obratile i Sanja Nešić u ime Udruženja Romkinja Novi Bečej i Sanja Uzelac u ime Udruženja Romkinja „Danica” iz Pančeva. Obe su iz svog ugla iznele podatke o ulozi Romkinja u svojim lokalnim zajednicama više puta ukazujući na višelinijsku diskriminaciju Romkinja (žene, Romkinje, nezaposlene, neobrazovane, obespravljene i diskriminisane).
Uzelac je predstavila Akcioni plan politike za Rome koji je Pančevo usvojio na inicijativu udruženja „Danica”. Projekat u kojim je predviđen i niz edukativnih radionica za Romkinje iz Novog Bečej je podržao USAID.                       

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *