Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Trogodišnji sporazum: „Naša čuvarkuća“ pružalac usluga socijalne zaštite za 273 miliona

„Naša čuvarkuća“ pružalac usluga socijalne zaštite za 273 milionaFoto: pexels.com

Pružalac usluga ličnih pratilaca, narodne kuhinje, pomoći u kući i dnevnog boravka za decu sa smetnjama u razvoju u opštini Bečej u naredne tri godine, za 273,5 miliona dinara (sa PDV-om), biće grupa ponuđača koju čine Ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ i „Zlatna obala“ d.o.o. iz Bečeja.

Javnu nabavku procenjene vrednosti više od 285 miliona dinara raspisao je predsednik opštine Bečej, a rok za prijavu ponuđača bio je 16. maj. U postupku nabavke podneta je samo jedna ponuda. Odluka o zaključenju okvirnog sporazuma za četiri usluge socijalne zaštite objavljena je 29. maja na Portalu javnih nabavki.

Za ukupno 273,5 miliona dinara – godišnje nešto više od 91 milion dinara – pružalac usluge na godišnjem nivou treba da obezbedi okvirni obim usluga za lične pratioce je 35.000 časova (za tri godine 105.000 časova), za pomoć u kući 15.000 časova (za tri godine 45.000 časova), za narodnu kuhinju 51.900 komada obroka (za tri godine 155.700 komada), a za dnevni boravak 2.080 časova (za tri godine 6.240 časova).

Lični pratioci

U opisu nabavke, u vezi sa uslugom ličnih pratilaca (pratioci za decu sa smetnjama u razvoju i invaliditetom), navodilo se da se pružalac usluge obavezuje da uslugu ličnog pratioca organizuje stručno i kvalitetno i to tako da se aktivnosti ličnog pratioca deteta planiraju i realizuju u skladu sa individualnim potrebama deteta u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, što uključuje pomoć kod kuće u oblačenju, održavanju lične higijene (umivanje, češljanje, pranje zuba), pri hranjenju (priprema i serviranje lakših obroka, hranjenje ili pomoć u korišćenju pribora), pripremu knjiga i opreme za vrtić, odnosno školu; pomoć u zajednici, što uključuje pomoć u korišćenju gradskog prevoza (ulazak i izlazak iz sredstava prevoza, kupovina karte), pomoć u kretanju (orijentacija u prostoru ukoliko je dete sa oštećenjem vida, guranje kolica ili korišćenje drugih pomagala), odlazak na igrališta, odnosno mesta za provođenje slobodnog vremena (podrška u igri, podrška i posredovanje u komunikaciji), uključujući kulturne ili sportske aktivnosti i druge servise podrške.

Izabrani pružalac usluge ličnih pratilaca biće obavezan da ovlašćenoj osobi u lokalnoj samoupravi obezbedi uvid u informacije o svom radu, podnoseći mesečne izveštaje o izvršenim uslugama (broj i bliži opis usluga, broj ostvarenih časova kod korisnika, cenu pruženih usluga itd).

Period pružanja usluge ličnih pratilaca su radni dani tokom cele godine, piše u dokumentaciji javne nabavke.

To bi moglo da znači da će deca sa smetnjama u razvoju i invaliditetom imati pravo na pratioca i tokom zimskog i letnjeg raspusta, što do sada nije bilo slučaj, mada nije jasno zbog čega, jer u Pravilniku o uslovima obezbeđivanja i pružanja usluge lični pratilac deteta i učenika koji je lokalni parlament usvojio krajem 2020. godine, nije decidno navedeno da deca imaju pravo na pratioca samo tokom školske godine, a ne i tokom raspusta.

Naime, u Pravilniku piše da je svrha angažovanja ličnog pratioca deteta i učenika pružanje „odgovarajuće individualne praktične podrške radi uključivanja u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici radi uspostavljanja što većeg nivoa samostalnosti“.

Dodaje se da pravo na ličnog pratioca, po odredbama Pravilnika, imaju deca sa invaliditetom, odnosno smetnjama u razvoju koja imaju potrebu za podrškom u zadovoljavanju osnovnih potreba svakodnevnog života i to u oblasti kretanja, održavanja lične higijene, hranjenja, oblačenja i komunikacije sa drugima, pripremom knjiga i opreme za vrtić, odnosno školu, pod uslovom da su uključena u vaspitno-obrazovnu ustanovu, odnosno školu i to do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole.

Usluga lični pratilac u opštini Bečej postoji od oktobra meseca 2014. godine.

Uslugu je u prvih nekoliko godina pružila opština, potom Centar za socijalni rad, a poslednjih godina ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ iz Bečeja.

Ta ustanova poslednjih godina pruža i usluge pomoći u kući i narodne kuhinje.

Prethodno je narodna kuhinja radila u okviru Gerontološkog centra.

Dnevni boravak

Foto: pexels.com

U dokumentaciji javne nabavke pisalo je da je svrha usluge dnevnog boravka unapređenje kvaliteta života korisnika u vlastitoj socijalnoj sredini kroz održanje i razvijanje socijalnih, psiholoških i fizičkih funkcija i veština, kako bi se u što većoj meri osposobili za samostalan život.

„Kroz uslugu dnevnog boravka korisnici u organizovanom okruženju, i uz potrebni nadzor, zadovoljavaju razvojne potrebe, stiču i razvijaju životne veštine, ličnu i društvenu odgovornost radi razvoja samostalnosti, socijalnih, saznajnih i drugih važnih funkcija za samostalan život. Uslugom dnevnog boravka realizuje se pozitivno i konstruktivno iskustvo boravka korisnika izvan porodice, a članovima porodice se obezbeđuje slobodno vreme za bavljenje radnim i drugim aktivnostima.

Usluga dnevnog boravka se realizuje kroz osmišljene programe, u planiranim i ograničenim vremenskim periodima na način koji ne ometa školovanje korisnika, a obezbeđuje se svakog radnog dana“, piše u dokumentaciji.

Postupak za priznavanje prava i korišćenje dnevnog boravka sprovodi Centar za socijalni rad Bečej po službenoj dužnosti ili na zahtev roditelja/staratelja (korisnika), donosi rešenje o priznanju prava i izdaje uput korisniku radi ostvarivanja prava kod odabranog pružaoca usluge.

Ovu uslugu mogu koristiti deca i mladi sa smetnjama u razvoju, kod kojih postoji potreba za podrškom i osnaživanjem očuvanih kapaciteta, socijalizacijom i uklapanjem u širu društvenu zajednicu, a uzrasta su od 5 do 25 godina; koji imaju prebivalište ili boravište na teritoriji opštine Bečej; iskažu volju za korišćenjem usluge (u ime lica koje se nalazi pod starateljskom zaštitom, staratelj mora iskazati volju za korišćenjem usluge).

Period pružanja usluge je tokom cele godine, 5 dana nedeljno, 8 sati dnevno.

Da li postoji dnevni boravak u Bečeju?

Direktorka Centra za socijalni rad Ivona Božović rekla je da je dnevni boravak za decu i mlade sa smetnjama u razvoju Centra za socijalni rad u fazi prelaska iz Centra na licenciranog pružaoca usluge, a to se može desiti tek kada bude okončana javna nabavka za usluge iz oblasti socijalne zaštite.

Boravak Centra trenutno funkcioniše u oronulom objektu u dvorištu PU „Labud Pejović“ i nema licencu, ali još radi ponedeljkom, utorkom, sredom i petkom od 11 do 15 sati, a četvrtkom funkcioniše u Bačkom Gradištu.

Inače, u izveštaju o radu Centra za socijalni rad za 2022. godinu navodi se da je te godine dnevni boravak za decu i mlade sa smetnjama u razvoju koristilo 20 osoba, te da je 2021. godine započeta i realizacija usluga dnevnog boravka i u Bačkom Gradištu gde su održane radionice kojima je prisustvovalo po desetoro dece.

U izveštaju o radu se navodi i da je u dnevnom boravku u toku 2022. godine ugovorom o privremenim i povremenim poslovima angažovan jedan stručni saradnik, koordinator dnevnog boravka, inače diplomirani politikolog i etnolog.

Nedavno je ustanova socijalne zaštite „Naša čuvarkuća“ iz Bečeja u Sinđelićevoj 99 u Bečeju pripremila prostor za dnevni boravak za decu sa smetnjama u razvoju, koji je dobio licencu. Plan „Naše čuvarkuće“ je da boravak počne da radi od 15. juna.

Pomoć u kući

U vezi pružanja usluge pomoći u kući navodi se da se pružalac usluge obavezuje da pomoć u kući organizuje stručno i kvalitetno na tri lokacije, u Bečeju, Bačkom Petrovom Selu i Bačkom Gradištu, a po potrebi i na ostalim lokacijama na teritoriji opštine Bečej, tako da obezbeđuje odgovarajuću negu i pomoć koja, u skladu sa procenom potreba korisnika, može obuhvatati pomoć u obezbeđivanju ishrane, koja uključuje po potrebi nabavku namirnica, obezbeđivanje gotovih obroka, pripremu lakih obroka, pripremu osvežavajućih napitaka, pomoć pri hranjenju; pomoć u održavanju lične higijene i higijene stana, uključujući po potrebi pomoć pri oblačenju i svlačenju, obavljanju fizioloških potreba, umivanju, kupanju, pranju kose, češljanju, brijanju, sečenju noktiju, pranju i održavanju posteljine, odeće i obuće, održavanju čistoće prostorija, posuđa i uređaja u domaćinstvu; pomoć u zagrevanju prostorija, uključujući po potrebi loženje vatre, čišćenje peći, pomoć u nabavci ogreva; pomoć u zadovoljavanju socijalnih, kulturno-zabavnih i drugih potreba, uključujući pomoć pri kretanju unutar i van kuće, nabavku novina i knjiga, iniciranje socijalnih kontakata i uključivanje korisnika u prigodne kulturne aktivnosti u jedinici lokalne samouprave, staranje o plaćanju računa za električnu energiju, telefon, komunalije; posredovanje u obezbeđivanju različitih vrsta usluga, uključujući po potrebi posredovanje u popravci vodovodnih, električnih i drugih instalacija, stolarije, uređaja za domaćinstvo, krečenje stana i druge usluge; nabavku i nadgledanje uzimanja lekova i primenu saveta propisanih od strane kvalifikovanih medicinskih stručnjaka i odvođenje na lekarske preglede; saniranje i negu manjih povreda; kontrolu vitalnih funkcija (krvni pritisak, telesna temperatura, nivo šećera u krvi, unošenje i izbacivanje tečnosti).

Period pružanja usluge treba da budu svi dani u nedelji tokom cele godine.

Narodna kuhinja

Foto: Arhiva Bečejskog mozaika

Pružalac usluge narodne kuhinje biće u obavezi da priprema kuvani topli obrok (300 obroka na dan, samo radnim danima) i distribuira obroke na 7 punktova: u I mesnu zajednicu u Bečeju 17 komada, u II mesnu zajednicu u Bečeju 48 komada, u III mesnu zajednicu u Bečeju 29 komada, u mesnu zajednicu Bačko Gradište 61 komad, u mesnu zajednicu Bačko Petrovo Selo 130 komada, u mesnu zajednicu Radičević 8 komada i u mesnu zajednicu Drljan (Mileševo) 7 komada.

Obaveza pružaoca usluge će biti obezbeđenje dodatnih namirnica (mesnih prerađevina, svežeg mesa, brašna, jaja, mleka, sira, jogurta, svežeg povrća, začina).

Svaki obrok mora da sadrži minimum 150 grama mesa po korisniku.

Crveni krst Bečej obezbeđuje 10 namirnica koje se koriste u pripremanju 300 toplih obroka radnim danima, a u dokumentaciji javne nabavke navodi se da je mesečni normativ po korisniku 12 kg brašna, 0,5 l ulja, 0,5 kg pirinča, 0,5 kg pasulja, 0,5 kg testenine, 3 mesne konzerve, 0,40 kg đuveča u konzervi, 0,3 kg graška u konzervi, 0,3 kg boranije u konzervi i 0,1 kg sušenog povrća. Brašno koje obezbeđuje Crveni krst skladišti se u Gradskoj pekari Bečej, odakle se distribuira hleb, pola vekne po korisniku.

Period pružanja usluge su januar-maj i oktobar-decembar, a to znači da četiri meseca godišnje nema toplog obroka za socijalno ugrožene građane opštine Bečej.

Ko koristi kombi za prevoz osoba sa invaliditetom?

U opštini Bečej od 2020. godine postoji i specijalno vozilo za osobe sa invaliditetom, međutim, ono se od trenutka dobijanja do danas ne koristi za prevoz dece sa invaliditetom u škole i iz škola.

Redakcija Mozaika ne raspolaže informacijama o tome ko trenutno koristi to vozilo, ali je nezvanično saznala da bi to vozilo u skoroj budućnosti trebalo da bude korišćeno namenski – najverovatnije za prevoz dece sa invaliditetom.

Podsetimo da je u februaru 2020. godine Centar za socijalni rad od Evropske unije dobio specijalno kombi vozilo pogodno za prevoz osoba sa telesnim invaliditetom.

Donacija Evropske unije vredela je 27.500 evra i ostvarena je u sklopu projekta „Sagradimo dom zajedno“, koji sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za projektne usluge, a finansira Evropska unija.

Za decu sa invaliditetom nema igrališta, sportskih sadržaja…

U dokumentaciji javne nabavke piše da posao ličnog pratioca uključuje, recimo, i odlazak sa detetom sa smetnjama u razvoju i invaliditetom na igrališta, odnosno mesta za provođenje slobodnog vremena, uključujući kulturne ili sportske aktivnosti i druge servise podrške, ali treba reći da na teritoriji opštine Bečej ne postoji nijedno igralište za decu sa telesnim invaliditetom.

Igralište koje bi bilo pristupačno deci sa motoričkim teškoćama ne postoji ni u školi za obrazovanje dece sa smetnjama u razvoju „Bratstvo“.

Osim toga, ustanove kulture u Bečeju nisu pristupačne deci sa telesnim invaliditetom – u muzeju, u biblioteci i u pozorištu stepenice predstavljaju veliku, čak i nepremostivu prepreku deci koja koriste kolica.

Dosad u Bečeju nije zabeleženo postojanje sportskih aktivnosti za decu sa telesnim invaliditetom.

K.D.F

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *