Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Očekuje se izmena sporazuma o plovidbi: Tisa postaje međunarodni plovni put

Očekuje se izmena sporazuma o plovidbi: Tisa postaje međunarodni  plovni puttrg_fontane

Drugo po redu zasedanje srpsko-mađarske međudržav-ne radne grupe za izmenu sporazuma o plovidbi Tisom po kojem se ova reka umesto međudržavnog prevodi u međunarodni plovni put, održano je 5. novembra u Bečeju.

Radnu grupu Srbije predvodila je vršilаc dužnоsti pоmоćnikа ministrа Мinistаrstva grаđеvinаrstvа, sаоbrаćаја i infrаstrukturе Lеpоsаvа Sојić, a Mađarske šеf Оdеlјеnjа u pоmоrskој i unutrаšnjој plоvidbi Оdеlјеnja zа civilnо vаzduhоplоvstvо, pоmоrstvо i unutrаšnju plоvidbu Мini-stаrstva zа nаciоnаlni rаzvоj Jožef Horvat.
„Postojao je međudržavni sporazum koji je veoma star, iz 1955. godine, a sada su se stekli svi međunarodni zakonski uslovi, prema propisima koji važe duž toka Dunava, propis AGN, koji govori o međunarodnom plovnom putu, da reka Tisa može da se proglasi međunarodnim plovnim putem. Mađarska država je izrazila želju da se sporazum promeni, da se međudržavni plovni put prevede u međunarodni, što odgovara i srpskoj i mađarskoj strani, da se time podignu benefiti kako u trgovini, tako i u prometu putnika, robe i u oblasti turizma, a i u životu i zaleđu svih lokalnih samouprava koje gravitiraju ka reci Tisi. Ovakav sporazum će omogućiti veći razvoj svih lokalnih uprava duž Tise u Mađarskoj i u Srbiji. Drago nam je što smo danas u Bečeju, jer vidimo veliki prostor za razvoj opštine i to se uklapa u budući međunarodni sporazum, a uklapa se i u dobru saradnju koju lokalna samouprava Bečeja ima sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Jedan od delova saradnje je i vodni saobraćaj, na tu temu sada razgovaramo, dali smo predlog, mađarska strana je stavila svoje primedbe, predloge, a pregovore ćemo nastaviti. Još ne znam kada će sporazum biti potpisan. Trudićemo se da bude što pre zato što je u interesu obe države“, rekla je šefica srpske delegacije Leposava Sojić.
Predsednik opštine Vuk Radojević je istakao da je tema sastanka veoma interesantna za Bečej i za sve potiske opštine.
„Opština Bečej želi spremno da dočeka momenat proglašenja reke Tise međunarodnim plovnim putem i u tom pravcu su učinjeni određeni koraci. Na sednici Skupštine opštine doneta je odluka o korišćenju obale i vodnog prostora na unutrašnjim vodama na teritoriji opštine u kojoj su definisani uslovi i namena obale i vodenog prostora na unutrašnjim vodama, propisan je način pribavljanja saglasnosti prilikom izgradnje hidrograđevinskih objekata, postavljanja plovila, kupališta i drugih objekata na kojima se mogu održavati turističke, sportske, rekreacione i druge aktivnosti. Time je, na neki način, definisan odnos prava i dužnosti korisnika obale i vodenog prostora, određen je plan mesta za postavljanje plovila na delu obale i vodenog prostora reke Tise i ovaj plan definiše vrstu plovila koja se mogu postavljati. Opština Bečej iskazuje izuzetan interes kada je ova tema u pitanju, u tom pravcu smo već krenuli, i u saradnji sa bratskim gradom Čongradom iz Mađarske želimo da iskoristimo mogućnosti prekogranične saradnje u ovom kontekstu, a pored toga treba napomenuti i izgradnju banjsko-turističkog kompleksa, naime, potencijalni investitor je zainteresovan za izgradnju marine“, rekao je Radojević.

Na osnovu međudržavnog sporazuma između FNR Jugoslavije i NR Mađarske od 9. marta 1955. godine o plovidbi rekom Tisom i Konvencije o režimu plovidbe na Dunavu iz 1948. godine, Srbija i Mađarska su 2014. godine pokrenule zajedničku inicijativu o formiranju međudržavne radne grupe koja treba da pripremi novi sporazum o plovidbi rekom Tisom kako bi ona postala deo Transevropskog transportnog koridora Rajna-Dunav (TEN-T) i da se otvori za plovidbu brodova svih zastava, imajući u vidu da reka Tisa povezuje obe države, kao i činjenicu da je vodeni saobraćaj ekonomičniji i sa aspekta zaštite životne sredine prihvatljiv vid saobraćaja, i da je unapređenje plovidbe rekom Tisom od vitalnog značaja za razvoj regionalne privrede, turizma i kulturnog povezivanja Srbije i Mađarske.
U nacrtu sporazuma predviđeno je da „plovidba rekom Tisom bude slobodna za brodove svih država, bez obzira na to čiju zastavu viju, imajući u vidu odredbe Evropskog sporazuma o glavnim unutrašnjim vodnim putevima od međunarodnog značaja (AGN)“, kojim je u evropsku mrežu vodnih puteva od međunarodnog značaja uključena i reka Tisa na teritoriji Republike Srbije od ušća u Dunav do Segedina na granici sa Mađarskom u dužini od 164 kilometara, i „saglasnost delegacija Republike Srbije i Mađarske sa sastanka u Beogradu od 17. oktobra 2014. godine da obe strane učine napor da reka Tisa postane deo TEN-T koridora Rajna-Dunav“. To predviđa da „tehničko održavanje i obeležavanje vodnog puta reke Tise vrši Direkcija za vodne puteve i da se obezbede uslovi da reka Tisa bude u punoj meri održavana i obeležena prema važećim međunarodnim propisima“. Kritični sektor na reci Tisi na teritoriji naše zemlje „predstavlja brodska prevodnica kod Novog Bečeja i određena ograničenja se odnose na njene dimenzije. JVP ’Vode Vojvodine’ upravlja brodskom prevodnicom, koja prevodi brodove do 1.000 tona i za tu uslugu se naplaćuje naknada čija je visina određena Uredbom o visini naknade za vode. Nacrtom sporazuma je predviđeno da nadležni organi ugovornih strana plovilima koji viju strane zastave neće naplaćivati naknade, osim naknade za prevođenje kroz brodsku prevodnicu Novi Bečej“.

Lj.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *