Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

A KMV-nek – Külhoni Magyarságért Díj

A KMV-nek – Külhoni Magyarságért Díjtrg_fontane

Becsén 47 éve rendezik meg minden év áprilisában a Középiskolások Művészeti Vetélkedőjét, a KMV-t, amely számos fiatalnak jelent élményt, erőpróbát, bulit és, nem utolsósorban, ugródeszkát a későbbi karrierhez. Az egyesület nemcsak Becsén szervezi meg a művészeti vetélkedőket, hanem Zentán, Újvidéken, Szabadkán, Topolyán, Kanizsán, Zomborban és Zrenjaninban is. A versenyek esélyt adnak a fiataloknak arra, hogy bizonyítsanak önmaguknak, hogy hasznosan töltsék el az idejüket, hogy megismerkedjenek és barátkozzanak a hasonló érdeklődésű személyiségekkel. A vetélkedő során a fiatalok irodalmi, beszédművészeti, szín- és filmművészeti, néptánc és népzenei, néprajzi, képzőművészeti, illetve műfordítói kategóriákban nevezhetnek. A színvonal évről évre nő, ahogyan maga a rendezvény is.

A KMV gyökeret vert, a vajdasági művelődési élet egyik kiemelkedő rendezvénye. A becsei döntőn részt venni sikernek számít, hát még az, ha a győztesek között szerepelhet valaki. Vannak, akik évről évre győztesek. Ők azok, akiknek a nevével később a színházakban, a lapok hasábjain, vagy a könyvek fedelén, a kiállításokon, a hangversenyeken találkozhatunk. A KMV felnövekvő értelmiségünk egyik olyan találkozóhelye, ahol a legkiválóbbak jönnek össze évről évre, s mutatják be, mit alkottak, mit tudnak.

A Középiskolások Művészeti Vetélkedője civil szervezet idén augusztusban községi díjban részesült azokért az eredményekért, amelyeket a kultúra terén a művészet, a társadalmi fejlődés és községünk tekintélye tekintetében valósított meg, míg augusztus 20-án Magyarország miniszterelnökétől megkapta a Külhoni Magyarságért Díjat. „A Középiskolások Művészeti Vetélkedője a vajdasági magyar közösségért tett erőfeszítéséért, a nemzeti önazonosság megtartásáért és fejlesztéséért kapta meg a Külhoni Magyarságért Díjat Magyarország miniszterelnökétől. A díjról Semjén Zsolt azt mondta, hogy „az annak az elismerése és köszönete, hogy a kitüntetettek megőrzik és továbbépítik sajátosságaikat, és ezzel az egyetemes magyarságot őrzik meg. A díjat azoknak ítélik oda, akik Magyarország határain túl élő magyar közösségek érdekében a közéletben, az oktatásban, a kultúrában, az egyházi életben, a tudományban, a tömegtájékoztatásban, a gazdasági életben kiemelkedő tevékenységet végeznek. A Középiskolások Művészeti Vetélkedője olyan regionális szintű vetélkedő, amelyhez hasonló nincs a szélesebb környezetünkben sem. Vajdaság magyar ajkú középiskolásai a KMV-n a legkülönfélébb művészeti ágakban tudnak versengeni, melyek mind egy vetélkedőben összpontosulnak”, mondta Szilágyi Miklós, a KMV civil szervezet elnöke. Szilágyi 8 éve a KMV elnöke. Szerinte a vetélkedő a nyolc év alatt rengeteget változott, mint ahogyan az ezt megelőző negyven évben is. Új kategóriákkal bővült a rendezvény és mindig megpróbált fiatalos, üde és modern maradni. „A nyolc év legfontosabb lépése a KMV népszerűsítése volt, melynek részeként ellátogattunk a vajdasági iskolákba, hogy személyesen találkozzunk a jövendőbeli versenyzőinkkel, reklámfilmeket és rádiós reklámot készítettünk. A modern technikának köszönhetően erőteljesen megjelentünk a közösségi hálókon, s mára már az a legerősebb kommunikációs csövünk. Ezen kívül természetesen az első naptól igyekeztünk a tanárokkal jó kapcsolatot kialakítani, mert nélkülük nem is lenne KMV. Azok a fiatalok, akik részt vesznek a KMV-n, általában mindaddig vissza is térnek hozzánk, míg el nem hagyják a középiskolát. A velük való párbeszédből és az előző generációkkal való kommunikációból is az derül ki, hogy a KMV résztvevői nagy örömmel gondolnak vissza azokra a napokra, amelyeket a vetélkedő egy-egy rendezvényén töltöttek“, mondta Szilágyi.

A KMV elnöke szerint sok olyan győztes volt már a KMV-n, akik később tudták kamatoztatni a vetélkedőn felmutatott tehetségüket. „Több olyan versenyző volt a majdnem fél évszázados vetélkedő történetében, aki zenész, műsorvezető, színész, újságíró, rendező, operatőr, fordító lett. Ezen kívül számos olyan közéleti személyiség is van, aki nem a művészetben folytatta a pályafutását, de nagy szeretettel gondol vissza a KMV-s évekre”.

A vetélkedőn részt vevők száma az utóbbi években állandósulni látszik, évente 600-650 versenyzővel kell számolni. „Minőségbeli gyarapodásról is beszélhetünk, mivel úgy érezzük, nagyon jót tesz a diákok szakmai fejlődésében az, hogy szabadon kérdezhetnek a zsűri tagjaitól, így értékes kritikákkal gazdagodhatnak. Egyre több diák tölti velünk a becsei döntő mindhárom napját, amire nagyon büszkék vagyunk. Ez azt jelenti, hogy a diákok jól érzik magukat nálunk. Szeretnénk állami szintre emelni a KMV-t, ami azt jelentené, hogy a hivatalos állami versenynaptárban is szerepelne. Ez a tanároknak és nekünk is jobb lenne, s ezen kívül intenzíven dolgoznánk azon is, hogy a különböző egyetemeken és akadémiákon plusz pontot jelentsen a KMV-n való részvétel. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy a különböző díjak egyre minőségesebbé váljanak, táborozás, professzionális magazinokra való előfizetés, képzések. Ambiciózus tervünk még a KMV monográfiájának elkészítése, mely felölné a vetélkedő fél évszázados történetét”, sorolta Szilágyi Miklós.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *