Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Akcije suzbijanja komaraca i krpelja: Šest tretmana protiv komaraca

Akcije suzbijanja komaraca i krpelja: Šest tretmana protiv komaracatrg_fontane

Pre 1. maja, ukoliko vremenski uslovi to dozvole, trebalo bi da se obavi uništavanje larvi komaraca.

Posao suzbijanja komaraca i krpelja i ove godine će obaviti preduzeće „Eko-dez“ iz Beograda koje je dalo najpovoljniju ponudu u postupku javne nabavke. Cena tretmana suzbijanja komaraca i krpelja je 2,95 miliona dinara i za taj novac će biti obavljena dva larvicidna tretmana sa zemlje samo na ugroženim područjima, jedan tretman iz vazduha na teritoriji cele opštine (na 2.200 hektara) i tri tretmana odraslih komaraca sa zemlje oko vodenih površina, parkova i dečjih igrališta (na 450 hektara).
„Eko-dez“ će uraditi jedan tretman protiv krpelja na 20 lokacija u Bečeju, (to su parkovi, dečja igrališta, područje pored reke) i na 10 lokacija u svim naseljenim mestima opštine, oko škola, vrtića, mesnih zajednica i stadiona.
Za tretmane protiv komaraca iz opštinskog budžeta obezbeđeno je 2,66 miliona dinara, a za akciju suzbijanja krpelja 290.000 dinara.  
„Eko-dez“ će koristiti preparate koji nisu štetni po ljude, pčele i druge životinje, a nadzorni organ će biti zaposleni u Opštinskoj upravi Bečej odgovarajuće struke.
S obzirom na to da se bliži 1. maj koji mnogi građani po tradiciji provode u prirodi, potreban je dodatan oprez kako ne bi došlo do ujeda krpelja, kojih ima u visokoj travi, grmlju, pa čak i na drveću. Upravo u proleće i rano leto, kada raste temperatura vazduha, krpelji su najbrojniji i najaktivniji. Za njihov razvoj i razmnožavanje je neophodna krv, zato najčešće napadaju životinje, ali i čoveka. Hraneći se krvlju toplokrvnih životinja, mogu preneti različite izazivače zaraznih bolesti. Na našim prostorima krpelji najčešće prenose izazivače lajmske bolesti i krpeljnog meningoencefalitisa. Zato nije na odmet poslušati preporuke lekara da se pri odlasku u prirodu nosi odeća dugih rukava i nogavica, dok se otkriveni delovi tela mogu zaštiti nekim sredstvom protiv krpelja. Po povratku iz prirode odeću treba skinuti i oprati, a telo pažljivo pregledati, jer krpelj može da se nađe i pre ujeda, pošto nekada satima traži zgodno mesto, bira gde je koža tanja. Odstranjivanje krpelja sa kože ne treba raditi samostalno, nego je potrebno obratiti se lekaru.        

LJ.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *