Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Lehetetlen misszió – Hogyan fogjuk túlélni a telet?

Lehetetlen misszió – Hogyan fogjuk túlélni  a telet?trg_fontane

Megdrágult a tej, a kenyér, az étolaj, a mosópor, a húsfélék, a gyümölcs – Becsén 140 dinárt is elkérnek egy kilogramm szőlőért –, az állam képviselői azzal hitegetnek bennünket, hogy a villanyáram és a földgáz január elsejéig nem fog megdrágulni, az euró 107 dinárt ér…

A szerbiai átlagpolgár, aki átlagfizetésből él, jelen pillanatban el sem tudja képzelni, hogy hogyan fogja túlélni a telet, mert fűteni kell, áramot használ, kenyérre, tejre, étolajra szüksége lesz, fizetésének értéke pedig naponta csökken.

Nincs többé kedvezményes készpénzhitel

November elejétől pedig már kedvezményes készpénzhitelre sem számíthat. A bankok ugyanis október 29-től nem fogadják a polgárok államilag támogatott készpénzhitelek folyósítására vonatkozó kérelmeit. A szerbiai gazdasági minisztérium indoklása szerint ugyanis e válságkezelő intézkedés elérte a célját, ilyen módon összesen 241,5 millió euró értékű hitelt folyósítottak.
A polgárok a hiteleket elsősorban hazai áru vásárlására és az elmaradt számlák kiegyenlítésére fordították.

A szegény községek a szegény polgárokat „adóztatják“

A szerbiai pénzügyminiszter a minap azt mondta, hogy a községek jövőre is kevesebb pénzt kapnak az állami költségvetésből, mint amennyit a törvény előirányoz. A törvény szerint a városoknak és a községeknek összesen 49 milliárd dinár jár(na) az államkasszából, ekkora juttatások kifizetése azonban jövőre nem lesz lehetséges, a miniszteri magyarázat szerint azért, mert nem fejeződött be az adórendszer reformja.
Emiatt az önkormányzatok a közeljövőben valószínűleg alaposan belenyúlnak majd a polgárok zsebébe, hiszen a költségvetési lyukat a községi illetékesek várhatóan úgy igyekeznek betömni, hogy különféle helyi jellegű illetékeket szabnak ki, illetve drágítják a már meglevőket.
A polgárok, a vállalatok, a szolgáltatók, a kisiparosok, a kicsiny vállalatok pedig majd fizetnek, ha lesz miből.
Egy ilyen drágításnak voltunk tanúi idén februárban, amikor a községi képviselők módosították a helyi jellegű kommunális illetékekről szóló határozatot, amelyet az előző év nyarán hoztak meg, s amely szerint az illetékek átlagosan 80 százalékkal drágultak. A „helyi adó“ összegét eredetileg övezetenként határozták meg egységesen (azonos összeget kellett volna fizetniük a bankoknak is, s a kisiparosoknak is stb.). A drágulást a kisiparosok és magánvállalkozók méltatlankodva fogadták, s kérték a helyi önkormányzattól a határozat módosítását, amelyre februárban sor is került, azzal, hogy az új árakat 2011 tavaszától kezdik alkalmazni.
A módosított határozat szerint a bankok, vagyon- és személybiztosító intézetek, az áramszolgáltató, a posta, a kábeltévé, szerencsejátékok, fogadási irodák stb. a kiemelt övezetben 100 000, az első övezetben 90 000, a másodikban 80 000, a harmadikban 70 000, a negyedikben pedig 50 000 dinárt fizetnek majd évente a cégjelzés kifüggesztéséért. Ugyanezért a gázszállítással és gázszolgáltatással, a kőolaj és kőolajszármazékok feldolgozásával és forgalmazásával foglalkozó vállalatok, a szállodák és az ún. közepes nagyságú jogi személyek a kiemelt övezetben 50 000 dinárt fizetnek, minden további övezetben pedig 10 000 dinárral csökken az illeték.
Az ún. nagy jogi személyek, ha kiemelt helyen van a cégük székhelye, 70 000 dinárt biztosítanak majd erre a célra, ha pedig az első övezetben van a székhelyük, 50 000 dinárt kell fizetniük.
Az ún. kis jogi személyek és a vendéglátóipari létesítmények 20 000, 10 000, 8000, 6000, illetve 4000 dinárt fizetnek majd övezetenként.
Az ügyvédi irodák, gyógyszertárak, orvosi és fogorvosi rendelők, állategészségügyi ambulanciák 15 000 dinárt fizetnek a kiemelt övezetben, míg a többi övezetben 10 000, 9000, 8000 és 7000 dinárt kell „adományozniuk“ a községnek.
A magánvállalkozók a kiemelt övezetben évente 5000, az első övezetben 4000, a másodikban 3000, a harmadikban 2000, a negyedikben pedig 1000 dinár fizetnek.
Piaci pultokon, valamint zöldség- és árupiacokon elhelyezett hasonló létesítményekben működő magánkereskedéseknek, az üzlet elhelyezkedésétől függően, az övezetre kiszabott díj 70 százalékát kell kifizetniük. A kézműves, valamint a háziipari tevékenységek a kiszabott ár 10 százalékát fizetik. Az újonnan alapított, termelő alaptevékenységet folytató üzletek és vállalatok az alapítás évében 90 százalékos, minden következő évben pedig 50 százalékos illetékkedvezményben részesülnek.
Megérzésünk szerint nemsokára újabb helyi jellegű adót ró majd ki a helyi önkormányzat.

F.D.K.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *