Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Március 15-ei megemlékezés – „Emlékezés egy régi márciusra”

Március 15-ei megemlékezés – „Emlékezés egy régi márciusra”trg_fontane

„Emlékezés egy régi márciusra” címmel az 1848/49-es szabadságharc és forradalom emlékére tartott megemlékezéssel egybekötött koszorúzást a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör március 14-én, a Petőfi szobornál. Az ünnepi műsoron jelen volt Szerencsés János, Magyarország belgrádi nagykövetségének vezető konzulja is, aki Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének külhoni magyarokhoz intézett levelét olvasta fel. „Március idusán szerte a világon sokféle eseményre emlékeznek.

Nekünk, magyaroknak azonban mindenkinél több okunk van arra, hogy kivételesen érezzük ezt a napot, hiszen hosszú évszázadok elnyomása után 1848. március 15-e mutatta meg, milyen léterős és bátor nemzet a miénk. A népek tavaszán Európa számos városát érte el a forradalom vihara, de csak egyetlen ország volt, ahol nem hunyt ki pillanatok alatt a szabadság őrtüze. Nem hunyt ki, mert egy egész nemzet gyűlt a tűz köré, hogy élessze és táplálja. Amikor ez a tűz lobogott, őszinte örömmel lelkesedtünk érte, és amikor pislákolni kezdett, mi magyarok Felvidéktől Erdélyen át a Délvidékig, az Alpok lábaitól a Kárpátok hegykoszorújáig egy emberként hordtuk rá a fahasábokat, hogy ismét lángra kapjon. A magyar szabadság üzenete Pestről, a Nemzeti Múzeum lépcsőiről indult el, de az egész hazában visszhangra talált – Kossuth Lajos sikeres alföldi toborzó körútjain éppúgy, mint Gábor Áron erdélyi ágyúöntő műhelyében. Az azóta eltelt 167 év sok változást hozott, de az akkori igazságok máig örökérvényűek. Ma is úgy gondoljuk, hogy a magyarok szabadságát csak a magyarok vívhatják ki: összefogással, munkával és egyetértéssel. 2015-ben sem kívánhat mást a magyar nemzet, mint hogy legyen béke, szabadság és egyetértés!”, tolmácsolta Magyarország miniszterelnökének szavait Szerencsés János.
Kinka Erzsébet, a község alpolgármestere arra emlékeztette a egybegyűlteket, hogy március 15-e jelképpé vált és a magyarok szabadságszeretetét és szabadság utáni vágyát fejezi ki: „Mit üzen nekünk 1848? Azt üzeni, hogy minden ember szabadon emlékezzen és ünnepeljen a magyar szabadságharc és forradalom évfordulóján, függetlenül attól, hogy a határon belül, vagy azon kívüli területen él a Kárpát-medencében”.
Az alkalmi műsorban a Petőfi kultúrkör tagjai léptek fel. A műsor után a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör nevében Vukov Anita és Pásztor Tímea helyezték el az emlékezés koszorúját, majd Magyarország nagykövetsége nevében Szerencsés János vezető konzul koszorúzott, majd az önkormányzat, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt becsei szervezete, a Vajdasági Magyar Szövetség községi szervezete, a Magyar Egység Párt, az Óbecséért Polgári Csoport, a Than Fivérek Értelmiségi Kör és a Petőfi Sándor Általános Iskola képviselői helyeztek el koszorúkat Petőfi szobránál.

B.M.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *