Podržite Bečejski mozaik

Dostupan za sve, finansiran od strane čitalaca

Arhiva |

Impresum |

Kontakt |

Pretražite

Logo Becejski

Promena vere i sahranjivanje: Smrt po pravilima

Promena vere i sahranjivanje: Smrt po pravilimatrg_fontane

Grobljima u gradu Bečeju gazduje Javno preduzeće Komunalac, dok, recimo, u naseljenim mestima Bačko Gradište i Bačko Petrovo Selo ova oblast je – tako je predviđeno opštinskom odlukom – u nadležnosti mesnih zajednica.

Sahranjivanje, prema tome, u Bečeju obavlja Komunalac (ovom preduzeću građani plaćaju naknade za zakup grobnih mesta), a u pomenutim naseljenim mestima opštine taj posao bi trebalo da organizuju mesne zajednice, a verske zajednice ne bi smele da se mešaju u to. One nemaju pravo da odlučuju o tome ko i gde može ili ne može da bude sahranjen.
Međutim, prošle nedelje desio se skandal u Bačkom Petrovom Selu. Stanovnica ovog naselja Florzina Čepela svoju pokojnu majku Terezu nije mogla da sahrani na katoličkom groblju u selu, jer je ona za života prešla u Adventističku crkvu.
Ovu vest je u ponedeljak objavila i Televizija B92. Ćerka pokojnice je objasnila da je njena porodica pre sedam godina zakupila grobno mesto na katoličkom groblju u Bačkom Petrovom Selu, ali katolički sveštenik ne dozvoljava sahranu njene majke (umrla je pre desetak dana) zbog promene vere.
U međuvremenu Florzina je odlučila da kremira telo svoje majke, ali i urna sa posmrtnim ostacima mora da se sahrani, što nije moguće dok se ne nađe grobno mesto.
Katolički sveštenik u Bačkom Petrovom Selu Bela Matefi ima veoma čudan pristup prema vernicima. On je novinaru Bečejskog mozaika objasnio zašto nije dozvolio da se Terezino telo sahrani na katoličkom groblju: „Ukoliko se odreknem svog državljanstva, da li meni pripadaju prava i privilegije koje obezbeđuje državljanstvo? Promena vere je još važnija stvar. Svako mora da zna da njegove odluke imaju svoje posledice. Groblje o kom je reč, groblje je katoličke crkve već 260-270 godina“.
O tome da Florzina Čepela tvrdi da je njena porodica još pre sedam godina zakupila grobno mesto na katoličkom groblju, Matefi je rekao da je ta porodica platila grobno mesto za babu i dedu, a „to ne znači da ako je neko promenio veru ima pravo da se tamo sahrani“.

Čije je groblje?

Sekretar Mesne zajednice Bačko Petrovo Selo Zoltan Kiš rekao je da u selu katoličkim grobljem gazduje crkvena opština i ona naplaćuje i naknade za grobna mesta, a da Mesna zajednica od 1970. godine ne obavlja sahranjivanje. Inače, po opštinskoj odluci iz 1998. godine, u naseljenim mestima grobljem gazduju mesne zajednice. Ipak, taj posao u Bačkom Petrovom Selu ne obavlja mesna zajednica.

Stevan Bodonji, propovednik Adventističke crkve za bečejski okrug, kaže da postupak sveštenika Bele Matefija nije u duhu vere: „Hrišćanstvo uči ljubav među svima, čak je Isus govorio da je potrebno ljubiti i neprijatelje, a ne prijatelje. Ovde se jedan lokalni sveštenik uzdiže iznad zakona u državi i iznad Ustava. I zakon i Ustav garantuju ravnopravnost svih nacija i svih vera, međutim, on ovde krši sve te stvari, i pokazuje se da ima veću silu nego sama Vlada, to je s jedne strane, a s druge strane, takav postupak nema nikakve veze sa hrišćanstvom“.
Bodonji je rekao da je razgovarao sa Florzinom Čepelom: „Ona je rekla da je razgovarala čak i sa biskupom subotičkim, koji je nadležan za celu Vojvodinu, i da je on samo slegao ramenima govoreći kako on tu ne može ništa da uradi, jer ovaj sveštenik u Petrovom Selu ima vlast da radi po svom nahođenju. Dakle, tu ne postoji od viših instanci crkve dobra volja da se ta stvar reši na jedan normalan način“.
Inače, ovo nije prvi skandal te vrste u Bačkom Petrovom Selu. „Ovo je treći slučaj kada vernici koji imaju plaćenu grobnicu, porodičnu grobnicu na groblju koje drži katolička crkva, ne mogu da budu sahranjeni samo zbog toga što su druge vere, što znači da je tu reč o verskoj diskriminaciji i jednoj mržnji, i jednom otvorenom preziru prema onima koji su drugačiji“, rekao je Stevan Bodonji.
Na kraju ove priče o netoleranciji onog čiji je posao da bude tolerantan, dodajmo da je Skupština Vojvodine pre desetak dana dodelila opštini Bečej nagradu za toleranciju.

Kristina Demeter Filipčev

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *